07 maja 2021 r.

Wielkimi krokami zbliżamy się do ery samochodów elektrycznych. Co za tym idzie – coraz częściej standardem będzie wyposażanie nowoczesnych budynków w nowoczesną infrastrukturę. W naszej ofercie już wkrótce znajdą się stacje ładowania spełniające najwyższe europejskie standardy, które dopasować będzie można do wszystkich marek samochodów elektrycznych.

Szacuje się, że do 2050 roku aż 7 na 10 sprzedawanych w Polsce aut będzie miało napęd elektryczny. Rozwiązanie to wyróżnia się wieloma zaletami – od komfortu i bezpieczeństwa użytkowania aż po pozytywny wpływ na środowisko. Naturalne jest więc, że stacje ładowania samochodów elektrycznych cieszą się rosnącą popularnością nie tylko za granicą, ale również w naszym kraju.

Stacje ładowania mogą być przeznaczone do użytku prywatnego, gdzie samochód elektryczny, w przeciwieństwie do benzynowego, może być ładowany w domu. Opcja ta jest szczególnie korzystna dla osób użytkujących alternatywne źródła energii, takie jak panele słoneczne. Stacje ładowania samochodów elektrycznych przeznaczone do użytku prywatnego są wygodne i łatwe w obsłudze. Po powrocie do domu wystarczy podłączyć pojazd do stacji zamontowanej na przykład w garażu i naładować samochód niczym laptop albo telefon. Stację można zainstalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, gdyż wyróżnia się solidną budową i wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Ładowanie w domu

Jeśli posiadasz samochód elektryczny dobrze wiesz, że najwygodniej ładować jego baterie we własnym domu. Nie musisz korzystać z wolnych ładowarek wpinanych do standardowego gniazdka elektrycznego. Możesz wyposażyć swój garaż lub miejsce postojowe we własna profesjonalną (to nie znaczy drogą) stację ładowania.

Stacje ładujące samochód elektryczny i ładowarki są świetnym rozwiązaniem w obliczu deficytu ogólnodostępnych stacji. Dają niezależność wobec raczkującej infrastruktury i pozwalają komfortowo cieszyć się posiadaniem samochodu elektrycznego.

Jak samochody elektryczne poprawiają bezpieczeństwo na drogach?

Działania Unii Europejskiej zmierzają konsekwentnie w kierunku dalszej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, czemu mają służyć np. przepisy nakazujące stosowanie określonych aktywnych systemów bezpieczeństwa we wszystkich nowych samochodach. Eksperci wskazują, że pozytywny wpływ na ograniczenie wypadków będą miały także samochody elektryczne.

Według specjalistów z branży automotive samochody elektryczne chronią przed skutkami wypadku nie tylko ze względu na fakt posiadania wszystkich najnowszych technologii aktywnego bezpieczeństwa, jakich wymaga Unia Europejska. Solidna konstrukcja pojazdu elektrycznego uwzględnia wzmocnioną ramę, która ma za zadanie chronić zarówno akumulatory, jak i podróżujące nim osoby przed uderzeniami bocznymi. Zlokalizowany w podłodze moduł baterii stanowi dodatkową barierę tłumiącą siły powstające w trakcie zderzenia, a obniżony środek ciężkości zapobiega przewróceniu się samochodu. Warto przy tym zaznaczyć, że mocne obudowy zestawów baterii coraz częściej są produkowane ze specjalnego spienionego tworzywa EPP, które jest nie tylko bardzo wytrzymałe, ale też niezwykle lekkie.