19 marca 2021 r.
Chcecie być na bieżąco z tym co się u nas dzieje?
Startujemy z cyklem artykułów związanych z ukazaniem pracy w naszej firmie „od wewnątrz”. Przedstawimy różne działy i dziedziny z perspektywy innej niż dotychczas. Naszym celem jest pokazanie, że firma to nie tylko „szef i biuro” lecz również ludzie na dziale produkcji oraz magazynie, bez których nie byłoby tych wszystkich fantastycznych produktów czy też wysłanych paczek. Co tydzień będziemy starać się przybliżać Wam inny fragment Doktorvolta®.
Jako, że jesteśmy firmą specjalizującą się głównie w produkcji rozdzielnic elektrycznych nasz pierwszy artykuł będzie poświęcony właśnie temu produktowi, a konkretnie skupimy się na kontroli jakości i procesie testowania. Na wszystkie nurtujące w tej kwestii pytania odpowiedział nasz specjalista – Andrzej Galant, który od kilku lat dokłada wszelkich starań, aby każdy produkt, który wychodzi z naszej firmy był w 100% bezpieczny i zgodny z wszelkimi obowiązującymi normami, co każdorazowo poświadcza swoim nazwiskiem i podpisem.
Rozdzielnice elektryczne – postaw na jakość!
Rozdzielnica budowlana (zwana również erbetką) to rozdzielnia elektryczna, która służy do zasilania instalacji elektrycznych. Ponadto chroni te instalacje przed negatywnymi konsekwencjami w przypadku przeciążeń oraz zwarć. Stosuje się ją na placach budowy, w budynkach przemysłowych, garażach czy też ogrodach.
Utrzymanie najwyższych standardów w każdej sztuce produktu – to cel, do którego dążymy. Nawet najmniejszy błąd stwarza bowiem zagrożenie dla ludzi (niebezpieczne dla zdrowia i życia porażenia prądem elektrycznym) oraz ich mienia (spięcia, uszkodzenia sieci i podłączonych urządzeń). Jedynym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości produktów jest wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością i produkcją rozdzielnic.
Jakość jest jedną z kluczowych cech branych pod uwagę przy zakupie produktów. Zasadniczo jest to drugie z kryteriów po cenie. Podstawowe pytanie brzmi jednak co to jest za twór i skąd się bierze? Najprościej rzecz ujmując jest to zgodność przedmiotu z oferowanymi przez producenta cechami. Skoro wiadomo, że znajduje się w procesie to na początek warto określić jej rolę. Najważniejszą z nich jest zapobieganie stratom powstałym w wyniku wadliwej produkcji. Każdy proces technologiczny niesie za sobą ryzyko błędu. Powody tych zdarzeń mogą być różnorakie począwszy od awarii maszyny, poprzez błędy materiałowe na błędach ludzkich skończywszy. Postaramy się przedstawić jak je eliminujemy.
Testery i mierniki instalacji elektrycznej
Instalacje elektryczne, zarówno już podłączone, jak i przed oddaniem do eksploatacji, wymagają przeprowadzania szeregu badań w celu oceny ich aktualnego stanu i zdolności do bezpiecznej i niezawodnej pracy.
Podstawowe wyposażenie każdego elektryka obejmuje m.in. zestaw kilku podstawowych przyrządów pomiarowych, takich jak mierniki, wskaźniki napięcia, testery. Urządzenia, za pomocą których sprawdzimy poprawność działania instalacji elektrycznej, ciągłość przewodów, stan wyłączników różnicowoprądowych oraz zmierzymy poszczególne parametry sieci, nie tylko znacznie ułatwiają, ale po prostu umożliwiają pracę elektryka.
POZNAJ TAJEMNICĘ KONTROLI JAKOŚCI I TESTOWANIA ROZDZIELNIC ELEKTRYCZNYCH
Pracujący od kilku lat, początkowo na stanowisku elektryk, a obecnie kierownik produkcji w firmie Doktorvolt – Andrzej, pomimo natłoku obowiązków znalazł kilka minut, aby opowiedzieć o tym, czym dokładnie się zajmuje. Podczas rozmowy przybliżył nam jak wygląda ten proces, sposób dokonywania pomiarów, a także co oznaczają certyfikaty i normy, którymi opatrzone są nasze produkty.
Opowiedz jak zaczęła się twoja przygoda z Doktorvoltem, jak długo tutaj pracujesz?
Pracuję tutaj mniej więcej od 3 lat. Przez przypadek dowiedziałem się, że poszukują kogoś na to stanowisko. Z wykształcenia jestem elektrykiem, ale pracowałem w zupełnie innej branży. Na początku oczywiście nie było wcale tak łatwo, ale z biegiem czasu pod okiem innego pracownika nabrałem doświadczenia i tak sobie od 3 lat działam razem z Doktorvoltem.
Czy w czasie wolnym również zajmujesz się elektryką?
Może nie tyle elektryką co bardziej mechaniką. Zdecydowanie mechanika pojazdowa to taki mój wolny czas.
Jak wygląda kontrola jakości w Doktorvolt, od czego się zaczyna, jakie ma etapy?
Zaczyna się już od samej produkcji, pracownicy na etapie budowy dokładają wszelkich starań, żeby wszystko było jak należy. Można powiedzieć, że wstępna kontrola odbywa się już na pierwszym etapie budowania, ale oczywiście, żeby uniknąć jakichkolwiek wpadek każdy produkt finalnie trafia do mnie na pomiar. Na początku sprawdzam jak wizualnie on wygląda, czy jest poprawny z tym co założyliśmy. Zaczynam od zweryfikowania podstawowych rzeczy, takich jak poprawność dokręcenia śrubek, zawiasów, uszczelek. Generalnie nie zdarza się, żeby coś umknęło na tym etapie. Następnie sprawdzam wykonanie estetyczne oraz czy wszystko jest czyste. Kiedy to już zostanie sprawdzone przechodzę do pomiarów elektrycznych. Podpinam rozdzielnicę na stanowisku pod napięcie celem zbadania faktycznego stanu izolacji. Używamy do tego miernika Sonela MPI540, który mierzy rezystancję izolacji / opór (czy jak dotkniemy kabla to nas nie porazi prąd). Następnie robimy próbę napięciową wszystkich obwodów czy są odpowiednie przejścia, czyli czy napięcie zasilania trafia do odpowiedniego zabezpieczenia oraz gniazda.
A co z testowaniem zabezpieczeń?
Jeśli skrzynka jest wyposażona w wyłącznik różnicowo-prądowy sprawdzamy jego czas zadziałania czy się mieści w normie oraz czy prąd zadziałania również się w niej mieści.
Każda rozdzielnica jest opatrzona certyfikatem, który podpisujesz swoim nazwiskiem. Co on oznacza?
Zacznijmy od tego, że każda nasza rozdzielnica ma nadany numer seryjny, który znajduje się zarówno w certyfikacie, rozdzielnicy jak i protokole. Certyfikaty potwierdzają jakość produktu. Zawierają one informacje, że ten produkt jest przetestowany i sprawdzony oraz zgodny z normą IEC61439*. Oznacza to, że jeśli klient taki produkt dostanie może być pewny, że jest on w pełni bezpieczny. Dlatego tak niezwykle istotne jest stosowanie rozdzielnic i ich komponentów wysokiej jakości, wykonywanych zgodnie z obowiązującymi normami. Rozdzielnice powinny być w pełni dostosowane do parametrów, które mają spełniać oraz oczywiście zawsze instalowane przez wykwalifikowanego elektryka.
Bardzo dziękujemy Andrzejowi za poświęcenie kilku minut na rozmowę i opowiedzenie o swojej pracy. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego cotygodniowego cyklu wywiadów z pracownikami firmy Doktorvolt.
* Norma IEC 61439 definiuje rozdzielnice/sterownice niskonapięciowe jako zestawy rozdzielcze zbudowane z jednego lub większej ilości łączników niskonapięciowych, wraz ze współpracującym wyposażeniem sterowniczym, pomiarowym, sygnalizującym, zabezpieczającym i regulacyjnym. Uwzględniając również wszystkie wewnętrzne połączenia elektryczne i mechaniczne oraz części konstrukcji. W porównaniu z poprzednią normą serii PN 60439, nowa norma podnosi wymagania konstrukcyjne, reguluje sposób wykonania i jasno określa kwestie dotyczące użytkowników mających dostęp do rozdzielnic.