5 sierpnia 2021 r.

Czym jest maszyna CNC?

Obrabiarki CNC są maszynami i urządzeniami sterowanymi numerycznie (CNC- Computerized Numerical Control). Sterowanie odbywa się za pomocą komputera stanowiącego zintegrowaną część maszyny. Dzięki niemu można zaplanować, przyspieszyć, usprawnić oraz usystematyzować proces produkcji. Obrabiarki CNC to frezarki, tokarki, elektronarzędzia. Dzięki nim można produkować prototypy, pojedyncze egzemplarze, czy zapewnić sprawną produkcję masową zamówionych przez klienta elementów. Największą zaletą obróbki CNC jest doskonała precyzja oraz możliwość uruchomienia produkcji seryjnej, w której każdy z elementów cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania, dbałością o detale oraz powtarzalnością. Pracę urządzeń CNC charakteryzuje szybkość i precyzja, a także możliwość realizacji zamówień masowych.

Tego typu urządzenia mogą zostać zaprogramowane w ten sposób, że będą wykonywać dokładnie tę samą pracę przez długi czas w nieporównywalnie większym tempie i z większą precyzją niż przy pracy manualnej. Właśnie dlatego maszyny CNC są wykorzystywane w przemyśle, gdzie niezwykle ważna jest produkcja identycznych części i elementów.

Ich sercem jest zaawansowany komputer, który pozwala na dokładne rozplanowanie pracy i precyzyjne wykonanie jej kolejnych etapów. Wszystko to wykonuje operator CNC, który musi posiadać obszerną wiedzę potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami, pozwalającymi mu na dokładne sterowanie zaawansowaną maszyną.

Maszyna CNC a produkcja rozdzielnic w naszej firmie

Nasza maszyna CNC polskiej produkcji InfoTEC  sterowana włoskim kontrolerem TPA to maszyna typowo frezująca posiadająca 3 osie i uchylne wrzeciono w zakresie +/-90 stopni o łącznym zakresie pracy 180 stopni, co pozwala na obrabianie trzech płaszczyzn.

Dzięki niej możemy wykonywać otworowanie nawet do 80 elementów na jednym cyklu produkcyjnym. Praca z maszyną CNC pozwala niesamowicie usprawnić produkcję naszych rozdzielni. Dla porównania – dotąd bez niej 20 sztuk było otworowane przez około 4h teraz proces został skrócony do 15-20 minut.

Pozwala to niezwykle zaoszczędzić czas. Dotychczas do obudowy należało przyłożyć szablon, wypunktować i dopiero wyciąć potrzebne otwory. Obecnie cały proces został skrócony do zamontowania jej na polu roboczym, wgrania odpowiedniego programu i uruchomieniu maszyny. Do projektowania obrabianych elementów stosowane jest oprogramowanie TPA CAD, które umożliwia precyzyjnie rozmieszczać gniazda i elementy rozdzielnic dzięki gotowym algorytmom, które z kolei pozwalają na dokładne wyśrodkowanie i dopasowanie elementów rozdzielni do jej obudowy.