26 marca 2021 r.

Jesteście ciekawi kto pojawi się w naszym drugim artykule? To świetnie!

Tym razem skupimy się  na magazynie. Przedstawimy jak wygląda „cykl życia” produktu od momentu jego przyjęcia, aż do wyjścia paczki do klienta. O tym jak wygląda codzienność na hali magazynowej firmy Doktorvolt opowie nam jej kierownik – Kamil.

Jak wygląda praca na magazynie?

W naszym kraju rynek usług logistycznych do najstarszych nie należy, jednak można zaobserwować jak prężnie się rozwija. Widać  ogromną zmianę podejścia konsumentów i producentów w tej branży. Coraz większe znaczenie ma nie tylko cena, ale również sposób i jakość dostawy towarów.

Za bardzo szybko rozwijającym się rynkiem spedycyjnym podąża silne zapotrzebowanie na pracowników, szczególnie magazynierów. W dobie rozwoju sieci internetowej i zwiększonej możliwości zaopatrywania się w towary z najodleglejszych zakątków naszego świata, wydaje się to zupełnie zrozumiałe. A na czym dokładnie polega praca magazyniera? Jest to stanowisko, które z pewnością do najłatwiejszych nie należy, a przy tym jest niezwykle odpowiedzialne.

Obowiązki na stanowisku magazyniera

Praca na magazynie związana jest z koniecznością wykonywania szeregu obowiązków dotyczących funkcjonowania hali magazynowej. Osoba zatrudniona na stanowisku magazyniera odpowiada przede wszystkim za prawidłową organizację tej przestrzeni. Do jej zadań należy m.in.:

✔️ przyjęcie, rozkładanie i wysyłka towarów na magazynie wraz z kontrolą poprawności każdego z etapów;

✔️ zarządzanie przestrzenią magazynową związane z odpowiednim rozmieszczeniem towarów;

✔️ załadunek towarów i przygotowywanie faktur;

✔️ kontrola nad stanami magazynowymi i składanie zamówień;

✔️ przestrzeganie przepisów BHP;

✔️ współpraca z dostawcami towarów

✔️ wypełnianie dokumentacji magazynowej;

✔️ czynności związane z rozpatrywaniem reklamacji;

✔️ obsługa urządzeń magazynowych, takich jak wózek widłowy.

Tyle w teorii, a czy tak samo wygląda to w praktyce?

Jak się zaczęła twoja współpraca z Doktorvoltem? Jak długo już tu pracujesz?
Zacząłem tutaj pracę w październiku zeszłego roku, od razu zostałem przyjęty na moje obecne stanowisko – kierownik magazynu i logistyki. Wcześniej również pracowałem na takim stanowisku, a mianowicie przez 4 lata byłem kierownikiem magazynu logistyki w największej firmie w Europie produkującej plandeki do naczep. Także nie chwaląc się mogę powiedzieć, że doświadczenie mam naprawdę spore.
A czym zajmujesz się po pracy?
Dom, rodzina, żona, dwójka dzieci…
W domu tak jak w magazynie wszystko skrupulatnie poukładane?
(śmiech) Różnie bywa, ale w garażu jak najbardziej! (śmiech)

Jak wygląda droga produktów od ich trafienia na magazyn do wyjścia paczki?

Przede wszystkim należy zacząć od zamówień. Mamy wprowadzone stany minimalne, dzięki czemu nie zdarzają się sytuacje, że jakiegoś produktu nie mamy na stanie. W zależności na które produkty jest popyt w danym czasie tego zamawiamy więcej. Najczęściej porównuje sprzedaż z zeszłego roku i dodaje 20%, wtedy jest w mojej ocenie optymalnie. Po złożeniu zamówienia dostaje potwierdzenie i informacje kiedy ono będzie, dzięki czemu mogę zaplanować przyjęcie towaru. Po dostawie zgodnie z załączonym dokumentem sprawdzam czy jest on kompletny, zgodny z zamówieniem. Kolejno wszystko wprowadzam do systemu, towar staje się aktywny i gotowy do sprzedaży.

Potencjalny klient zamawia dany produkt…co dalej?

Otrzymujemy z biura obsługi klienta wszystkie zamówienia. Następnie na tej podstawie wszystko jest selekcjonowane, produkty są grupowane i przygotowywane do wysyłki. Każdy produkt jest jeszcze raz sprawdzany i pakowany do kartonu razem z potwierdzeniem zamówienia. Na pudełko naklejamy etykietę z listem przewozowym, które w dalszej kolejności ląduje w odpowiednim koszyku. Następnie wszystko zostaje zapakowane do samochodu i wysłane do klientów.

Kto ustala układ towarów na półkach magazynowych?

Generalnie panuje taka zasada, że każdy dostawca ma swój dział. Nie może zdarzyć się, że część towaru jest w innym miejscu niż reszta. Wszystko musi być poukładane w taki sposób, aby nie było problemu ze znalezieniem czegokolwiek. Jesteśmy w trakcie wprowadzanie aplikacji, która po zeskanowaniu interesującego nas produktu pokazuje w którym dokładnie miejscu się on znajduje. Obecnie mamy ponad 6 tysięcy towarów wiec zeskanowanie każdego oraz pogrupowanie ich jest czasochłonne. A musimy brać pod uwagę, że jak przyjdzie nowy towar to automatycznie coś się przesuwa, zmienia miejsce wiec na bieżąco trzeba wszystko aktualizować.

Pracownik magazynu często kojarzy się wyłącznie z pracą fizyczną. Jest to jednak mylne przekonanie, ponieważ takie stanowisko wymaga również umiejętności logistycznych i kompetencji w zarządzaniu. Nadzór nad magazynem to niezwykle odpowiedzialne zajęcie zyskujące w branży handlowej coraz większy prestiż.

Bardzo dziękujemy Kamilowi za poświęcenie kilku minut na rozmowę i opowiedzenie o swojej pracy. Serdecznie zapraszamy do dalszego śledzenia naszego cotygodniowego cyklu wywiadów z pracownikami firmy Doktorvolt.